Lidé při žádosti o půjčku lžou

Lidé při žádosti o půjčku lžou

By 0 Comment 27. 11. 2016

 Žádali jste někdy o půjčku u banky? Pokud ano, jak jste postupovali? Byli jste pilní a poctivě jste vyplnili všechny informace, které po vás banka žádala, byli jste pravdomluvní a správně jste vyplnili všechny papíry, které jsou pro vyřízení žádosti o půjčku nezbytné? Dali jste bance k dispozici všechny informace, které se týkaly vaší finanční i jiné minulosti? Pověděli jste jim, kolik máte a/nebo živíte dětí? Máte potvrzený příjem od zaměstnavatele, nebo jste si vymysleli jinou částku?

–          Stíhání za podvod
Pokud jste si „vylepšili skóre“, abyste dostali od banky půjčku, můžete být stíhání za úvěrový podvod, i kdybyste si půjčili jenom malý obnos. Takto jsou stíhány stovky lidí ročně. Letos však suma, kterou si lidé podvodně půjčili, velmi výrazně vzrostla. Podvodníci vymámili z bank až o dvanáct procent vyšší sumy, než tomu bylo v posledních letech.

–          Statistika nelže
Z výzkumu vyplynulo, že téměř každý čtvrtý člověk z deseti, který si potřebuje zažádat o půjčku, nějakým způsobem lže bance, aby si zvýšil šance, že mu bude půjčka poskytnuta. Navíc se zdá, že až devadesát tři procent z žadatelů o půjčku, kteří si některé informace přibarví a jiné zatají, přitom neví, že se dopouštějí zásadního přečinu, a to úvěrového podvodu, za který hrozí velice vysoké pokuty, ale také roky ve vězení.

A nejde vůbec o to, jak vysokou částku si dlužník půjčuje. Lidé si totiž myslí, že pokud si nepůjčí nijak vysokou půjčku, trestnímu stíhání se vyhnou, což je samozřejmě lež.

Co se zatajuje nejčastěji?
–          Neuhrazený závazek splatnosti
–          Kolik dětí živí
–          Zda dluží i někde jinde
–          Skutečný příjem

Více než čtyřicet procent žádostí o půjčky je bankami z výše uvedených důvodů zamítáno. Loni bylo policii nahlášeno téměř šest tisíc oznámení a udání za úvěrový podvod – stíhány byly přibližně čtyři tisíce osob. Za letošní rok bude tohle číslo nejspíš opět o něco vyšší.