Zelený čaj – nahraďte kávu zdravějším životabudičem

Zelený čaj – nahraďte kávu zdravějším životabudičem

By 0 Comment 29. 4. 2023

Potřebujete hrnek černé tekutiny, abyste přežili den? Je to pro vás „nakopávač“ číslo jedna, bez kterého si neumíte představit ranní vstávání, dopolední pracovní dobu, odpolední klid po práci a podvečerní posezení u televize? Pak vězte, že nejste sami. Ano, to jste jistě tušili, je to přeci jen jedním z nejoblíbenějších nápojů světa. Nicméně si položme otázku – jak moc prospěšné je nadměrné pití pro váš organismus? A neexistuje zdravější alternativa?
zrnková káva

Vliv kávy na zdraví člověka

Přiměřená konzumace, podle odborníků cca maximálně 5 šálků denně, nezpůsobuje velké zdravotní komplikace. Nicméně dlouhodobě lze pozorovat vliv na psychiku, dráždění trávicího traktu, zvýšení krevního tlaku. Nadměrné pití pak může vyústit ve vážné kardiovaskulární obtíže, poškození ledvin a srdce či ve zhoršení stavu pokožky, nehtů a vlasů.
Důvod, proč je tak oblíbená je zřejmý – krásně voní, má skvělou chuť a především obsahuje kofein, látku, která povzbuzuje, ale zároveň působí jako droga – je návyková. Velké množství kofeinu vyplavuje do krve hormony, které způsobují stres. Proto nemůžeme usnout a druhý den ráno jsme slabí.
Nicméně přiměřená konzumace opravdu neškodí. Jen je potřeba doplňovat tekutiny, neboť káva v těle působí dehydratačně. Jednoduše vypijte navíc tolik vody, kolik vypijete tohoto černého nápoje.
porcelánový šálek

Čaj – nakopne stejně bez vedlejších účinků

Druhým z nejoblíbenějších nápojů světa je odvar z listů čajovníku. Těch existují stovky druhů. Nicméně základními jsou zelené a černé, popřípadě ovocné, které ale mají s těmi pravými jen pramálo společného.
Zelený obsahuje několikanásobně více antioxidantů, než káva. To jsou látky, které pomáhají udržet naše buňky zdravé tím, že neutralizují škodlivé látky. Jedná se zejména o polyfenoly. Šálek zeleného čaje dokáže navíc člověka nejen povzbudit, ochránit před nebezpečnými volnými radikály, ale také zavodnit. A to je jedna z hlavních výhod. Navíc tolik nedráždí a lze jej tím pádem pít ve větším množství bez rizika.