Když jsou děti online

Když jsou děti online

By 0 Comment 29. 4. 2023

Vždy je na rodičích, jak moc uznají za vhodné dětem umožnit naprostou internetovou svobodu. Je ovšem nutné mít na paměti, že tento svět skrývá mnoho hrozeb pro lidi, kteří se tomu neumí bránit – pro děti. Může se snadno stát, že dítě klikne na špatnou reklamu a počítač se zaviruje (což je to nejmenší), může se stát, že dítě naletí nějakému cizinci skrývajícím se za falešný profil a dojde k sexuálnímu obtěžování. Dítě je rovněž vystaveno vulgarismům a erotickému obsahu. Nemalou hrozbou potom je i okolí dítěte, které může dítě virtuálně napadat – to souvisí s pojmem kyberšikana.
děti u pc
Je smutné konstatovat, že to je jenom výčet toho, co všechno může dítě na internetu ohrozit. Proto by s přístupem dítěte na internet měly přijít i regulace, které by měly obě strany dodržovat – jak dítě, tak rodič.
Jak se vyvarovat potencionálnímu nebezpečí a neohrozit svobodu dítěte v 9 zásadních krocích?
1) Stanovte si čas, kdy dítě bude na internetu: například 2 hodiny denně, po škole.
2) Nekupujte dítěti mobilní data. Budete mít větší přehled, co vaše dítě na internetu dělá, když k tomu bude využívat jenom domácí počítač.
3) Vysvětlete svému dítěti, že vkládat na internet svoje fotografie a videa je nebezpečné.
4) Pokuste se mu vštípit, že osobní informace by dítě nemělo nikomu sdělovat.
5) Ptejte se svých dětí, co na internetu dělali. Se zájmem, ne s pocitem kontroly.
6) Pakliže si vaše dítě založí Facebook, založte si ho taky a přimějte dítě, aby si vás přidalo do přátel. Budete moct zabránit případným problémům kyberšikany nebo sdílení příliš osobních věcí.
7) Naučte děti chodit jen na prověřené stránky.
8) Pokud dítě používá internet jako pomůcku pro domácí úkol, nebojte se mu nabídnout pomoct nebo doporučit stránky, kde potřebné informace hledat.
9) Pokud si bude chtít založit účty na komunikačních sítích jako je WhatsApp, pomozte svému dítěti a řekněte, koho si může do svých přátel přidávat.
kybernetické šikany
Dítě většinou dostává svůj první telefon s nástupem do školy, případně v průběhu studia prvního stupně základní školy, s internetem by se však mělo otálet. Pokud se rozhodnete dítěti internet dovolit, pokuste se dodržovat aspoň pár ze zmíněných 9 pomocných kroků, abyste předešli případným problémům. Svoboda internetu by měla nastat s dovršením 15 let. Nebojte se svým dětem věřit, ale nikdy neškodí se zeptat nejen na to, co se dělo ve škole, ale i na to, co se děje na Facebooku.