Češi, kteří dobyli svět

Češi, kteří dobyli svět

By 0 Comment 29. 4. 2023


Bedřich Smetana

Během svého života byl tento hudební velikán napadán, že příliš kopíruje cizí vzory. Tomuto nařčení se přirozeně Smetana bránil. Později musel bojovat s ještě větší nepřízní osudu, a to když v roce 1874 ohluchnul. Nicméně právě v této době komponuje skladatel své vrcholné dílo, cyklus šesti symfonických básní Má vlast. Nejznámější se stala její druhá část pod názvem Vltava. Hluchota však zanechala na skladatelovi hluboké stopy, takže nakonec umírá v ústavu pro choromyslné.
propojení na mapě

Jaroslav Seifert

Dosud jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu. Bohužel se tento věhlasný básník narodil pro něj ve špatné době a vzhledem k tomu, že neměl s komunistickým režimem právě ty nejlepší vztahy, odbyla tuto obdivuhodnou skutečnost média v roce 1984 pouhou věcnou zmínkou.
skica tužkou

Alfons Mucha

Malíř, představitel secesního stylu, jehož plakát pro představení, v němž hrála slavná francouzská herečka Sarah Bernhardtová, je známý po celém světě. Jeho cyklus Slovanská epopej je dodnes předmětem sporů. Zemřel roku 1939 po výslechu gestapem na zápal plic.

Karel Čapek

Jeho bratr vymyslel zcela nové slovo robot a on mu svou skvělou tvorbou dodal celosvětové známosti. Čapek byl sedmkrát navržen na Nobelovu cenu za literaturu, bohužel ji však nikdy nedostal. Jeho díla byla s blížící se hrozbou druhé světové války čím dál více protiválečně a protinacisticky zaměřená, což se samozřejmě poutalo pozornost gestapa. Čapek zemřel na Vánoce roku 1938, jeho bratr bohužel nacistům neunikl a zemřel v koncentračním táboře.

David Černý

Umělec, který je po celém světě známý nejen díky svým kontroverzním plastikám. Mluvilo se o něm hodně v souvislosti s Entropou, což byla instalace, která měla reprezentovat Českou republiku v době jejího předsednictví EU. K londýnské olympiádě pak připravil autobus, který dělá kliky podobně jako atleti. Autobus stál před Českým domem v Londýně a vysloužil si neobyčejnou pozornost veřejnosti. Bohužel celý projekt měl dohru v incidentu s Andrejem Babišem.
strojní zařízení

Magdalena Kožená

Není příliš mnoho českých operních pěvkyň, které by dosáhly takového věhlasu právě jako Magdalena Kožená. Kromě koncertních vystoupení po celém světě, má na svém kontě také bohatou diskografii. Její doménou je především barokní a klasicistní hudba. Svým způsobem je výjimečná i tím, jak dokázala spojit vrcholnou uměleckou kariéru s péčí o tři děti.