Věnujte zahradě péči i v zimě

Věnujte zahradě péči i v zimě

By 0 Comment 7. 9. 2018

Aby byla zahrada krásná, musíme se jí věnovat po celý rok. Je tedy nutné na zimu připravit nejen rostliny, ale důležité je zazimovat i zahradní nářadí a zahradní nábytek.
zahrada v zimě

Nejdůležitější je, zazimování rostlin. Ty, které máte vsazeny do květináčů, a dají se přezimovat, přeneste do chladnější bezmrazé místnosti. Některým rostlinám k přezimování stačí sklep bez oken. Mezi takové rostliny patří například fík, který přezimuje bez problémů po tmě.
Rostliny, které jsou citlivé na mráz, přikryjte netkanou textilií, jutovým pytlem nebo zakryjte chvojím či slámou. Mladým stromkům obalte kmeny proti mrazu, také netkanou textilií. Dřeviny ještě před zimou dobře zalijte.
Okrasné trávy svažte a ostříhejte odkvetlé a suché květiny a keře.
I trávníku věnujte náležitou pozornost. Provzdušněte ho a prokypřete. Zbavte trávník spadaného listí a nečistot.
Zryjte záhony. Vyjměte ze země cibuloviny. Druhy cibulovin, které není nutné na zimu vyjmout, překryjte je chvojím.
Máte-li jezírko, musíte ho před zimou vyčistit. Vyberte z jezírka veškeré nečistoty.Některé vodní rostliny, je také nutné zazimovat. Zazimujte a vyčistěte vodní čerpadla.
ptáček na větvičce
Důležité je zazimovat zahradní nářadí, aby vám vydrželo na několik sezon. Sekačku očistěte od zbytků suché trávy, hlíny a překontrolujte její technický stav. Nechte si nabrousit u sekačky nože, abyste byli připraveni na jaro. Zahradní nářadí zazimujte v suché místnosti.
Při zazimování nezapomeňte na zahradní nábytek. Nejjednodušším způsobem je překrytí nábytku pevnou plachtou. Rozhodně nábytek, ať je z jakéhokoli materiálu, je nutné ho očistit.
Nábytek ze dřeva natřete vhodnou lazurou nebo olejem, určeným k ošetření dřevěného nábytku. Nábytek chraňte před nepřízní počasí. Nejlépe mu bude v suché a vzdušné místnosti.
Zazimování zahrady, rozhodně nepodceňujte. Na jaře si ušetříte mnoho práce.