Tajuplný bojovný buddhismus Číny

Tajuplný bojovný buddhismus Číny

By 0 Comment 29. 4. 2023

Všichni jsme někdy viděli minimálně jeden film o válečných mniších z čínského chrámu Shaolin. Minimálně známe a víme, co Shaolin alespoň tak nějak zhruba je. Jedná se o něco velmi unikátního, neboť takový chrám Shaolin je v celé široké Číně jenom jeden. Ostatně proto se tam sjíždí celý svět. Chrám se totiž, s povolením komunistické vlády Číny, nebo možná i na příkaz, otevřel celému světu.
buddha socha
Samozřejmě to srdce Shaolinu se paradoxně více uzavřelo před cizíma očima. Dnes je z Shaolinu navenek mnoha miliardový byznys, který přisouvá do Číny miliony návštěvníků z celého světa, a samotní mniši objíždějí snad všechny země světa se svými vystoupeními. Takže všichni jsme někdy mohli takové mnichy vidět. Ovšem co to slovo skutečně znamená? Z filmů a počítačových her máme zažitou představu o nepřemožitelnosti a legendární síle, je to ovšem všechno, co je třeba ve spojitosti s tím zmínit?
shaolin mniši

Každý si to může vyzkoušet

Mniši dávají možnost i ne-čínským cizincům, aby se zapojili alespoň na krátký čas do života v chrámu. Nebude to úplně to pravé ořechové, spíše slabší odvar tamního života, ale i tak to pro někoho může být až až. Přece jen hluboko v horách určitě nenajdete kabelovku nebo internet. Pokud byste se ale chtěli skutečně stát součástí chrámu, bude to vyžadovat minimálně pár let přípravy a velmi tvrdého tréninku doprovázeného tělesnými tresty, na což naše evropská kultura už není dávno zvyklá. Život v chrámu není ale jenom o cvičení kung-fu, je to jakési okno do čínského myšlení ale také do bohaté historie chrámu, který je s čínskou historií bezmezně spjat.
kung fu cvičení

Umění být zticha

Samozřejmě, kung-fu se cvičí od rána do večera, bolestivé protažení následuje ještě bolestivější trénink. Ale celý život doprovází také řada spirituálních záležitostí a duchovna, které, i přes velký zájem veřejnosti, stále tak nějak tepe jako srdce. I pod všemi těmi útlaky komunistické strany a botami cizinců. I když se mniši stali navenek spíše cvičenými zvířátky, kterým povoluje mocná komunistická strana dělat si svoje, dokud bude také vykazovat zisky, někde uvnitř stále přetrvává ta majestátní a historická spiritualita. Amitabha.