Naučte se jíst topinambury - Kde je sehnat a proč je dobré je znát a konzumovat?

Naučte se jíst topinambury – Kde je sehnat a proč je dobré je znát a konzumovat?

By 0 Comment 11. 9. 2021


Máte rádi dobré jídlo a ještě ke všemu si rádi pochutnáte na něčem, co blahodárně působí na organismus? Topinambury nejsou tolik známé, ale jsou zdravé.

Naučte se jíst topinambury – Kde je sehnat a proč je dobré je znát a konzumovat?

Nejčastěji se jim říká židovské brambory, topinambury ale mají i jiné přezdívky. Zatímco v zahraničí jde o pochoutku, která je navíc velmi zdravá, u nás se topinambury konzumují jen velmi málo nebo se podávají domácím zvířatům, jako třeba králíkům. A to je škoda, měli bychom se je naučit jíst, protože jsou velmi chutné, snadno se dají zpracovat a službu prokážou zejména diabetikům. Seznamte se, tohle jsou topinambury, tak trošku brambory, které kvetou jako slunečnice.

topinambur květ

Úplně jiné brambory, podobné využití

Topinambury jsou hlízy, které rostou v zemi, ale část rostliny, která roste nad zemí, vypadá tak trošku jako slunečnice. Samotné hlízy vypadají trošku jako brambory, ale chutnají jinak, mají poměrně sladkou až oříškovou chuť. Dají se vařit, dusit, smažit, ale nejen tepelná úprava jim svědčí, zasyrova se topinambury hodí skvěle do salátů. Využití je tedy docela podobné jako u brambor, které tedy na rozdíl od topinamburu nekonzumujeme syrové. Topinambur je dobré před přípravou očistit, ale nemusí se vždy loupat. Pokud nechcete, aby vám topinambur během přípravy zčernal, je vhodné namočit hlízy do vody s kapkou citrónu.

podobají se bramborám

A kde topinambur koupit Diatop? V běžných potravinových řetězcích je tuhle lahůdku docela obtížné sehnat, ale na internetu najdete specializované prodejny, které je prodávají. Dokonce je možné na internetu sehnat i sazenice a topinambury je poté možné pěstovat i doma na zahradě. Čerstvé si ale můžete pořídit kdykoliv, stačí hledat. U nás se sice obtížněji shánějí, není to však nemožné.

Vhodné pro diabetiky

Pro osoby s cukrovkou je topinambur jako stvořený. Obsahuje totiž poměrně velké množství inulinu, ten se podílí na snižování krevního cukru v těle. Kromě inulinu ale topinambury obsahují také velké množství vitamínů, minerálních látek, vlákniny či aminokyselin.

Určitě není od věci tento zázrak ochutnat. Specifická chuť i blahodárné účinky na náš organismus dělají topinambur opravdu zajímavou pochutinou.