Nakupujeme horolezecké lano

Nakupujeme horolezecké lano

By 0 Comment 29. 4. 2023

Každé nové lano byste měli doma, v klidu rozbalit, odmotat a znovu pečlivě navinout. Provedete jednak vizuální kontrolu jeho stavu, ale především si tím zajistíte, aby se nezamotávalo právě v nejméně vhodném okamžiku – před samotným lezením na skálu, slaňováním, nebo instalací v terénu. Před každým prvním použitím lana musíte bezpodmínečně číst návod k použití. V návodu se totiž mohou objevit důležité informace, které nesmíte podcenit, a které by mohly být v terénu klíčové.
horolezec v cíli

Statické, nebo dynamické lano, jaký je v tom rozdíl?

Rozdíl je zásadní. Statické lano využijete pro slaňování, spouštění, pro polohování, a při práci ve výškách. V takových případech se totiž neočekává nutnost zachytit pád. Statická lana jsou na rozdíl od dynamických velmi málo průtažná, mají ovšem vyšší pevnost při statickém zatížení. Někteří borci používají statická lana pro lezení „top rote“,  ale pozor – nikdy nesmí jít o lezení na prvním horním konci lana. Dynamické lano dobře absorbuje energii při pádu lezce, takové pružné materiály se využívají právě především na prvním konci lana.
lezení na horu

A lano dvojité, jednoduché, nebo poloviční?

Jednoduché lano se užije na prvním konci lana a procvakávají se při tom všechna jištění, u dvojitého lana se na prvním horním konci lana obě lana zacvakávají do všech jištění a druholezec se dobírá na obou těchto lanech. Poloviční lano se zacvakává do jištění střídavě a na každém dalším jednotlivém laně se dobírá další spolulezec. Jednoduché lano se značí číslem 1 v kroužku, dvojité lano dvěma propojenými kroužky v jednom větším kroužku, a poloviční lano značíme jako zlomek jedné poloviny (½)  v kroužku.

Jakou délku a průměr lana zvolit?

Na umělé stěny se hodí lano, které je speciálně k tomuto účelu vyrobeno. Zpravidla postačí délka 30 metrů. Začínající lezci a ti, kteří lezou jen několikrát za měsíc, třeba jen o víkendech a příležitostně – ideální je pro ně průměr lana 10,5 mm a délka lana kolem 55 metrů. Takové lano při tomto provozu vydrží několik let.
Zdatní lezci, kteří jsou v terénu i dvakrát týdně, mohou zvolit pro dlouhé lezecké cesty kolem 40 metrů délku lana zhruba 70 metrů a průměr lana 9,5 mm. Na krátké lezecké cesty do 25 metrů vybírejte lano o průměru 10 mm a o délce 50 metrů. Tato lana ale nevydrží tak dlouho, rozhodně ne několik let.
horolezec a obloha

Údržba lana

Údržbu lana nezanedbávejte. Lano by mělo být uloženo v batohu, ve kterém se na něj nepráší, a které jej chrání před znečištěním. Obvykle tato ochrana lana postačí. Pokud dojde k jeho znečištění, vyperte jej v ruce, ale pouze v mýdlové vodě. Nikdy nepoužívejte prací prášky!!! V pračce se dá lano také vyprat, ale jen s mýdlovými vločkami a zabalené v látkovém vaku. Vyprané lano se pak musí sušit minimálně týden, ale vždy v temné místnosti, nikdy ne na přímém slunci, a už vůbec ne na radiátoru ústředního topení!