Ministerstvo financí připravuje zvyšování daní

Ministerstvo financí připravuje zvyšování daní

By 0 Comment 24. 2. 2019

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně toho, který se nepálí, ale zahřívá, by měly stoupnout příští rok zhruba o dalších deset procent. Rovněž se bude zvedat cena lihu, respektive spotřební daň lihu. To by mělo ceny zvýšit o třináct procent. Ministerstvo také naplánovalo, že zvýší daně i z některých hazardních her. Vyplývá to z informací, které jsou uvedeny na internetových stránkách vlády. Materiál je momentálně odeslán k připomínkování.
skleničky s rumem
Ministerstvo dále uvedlo, že návrh koresponduje s požadavky ministerstva zdravotnictví a národní koordinátorky pro protidrogovou politiku.
• Během posledních deseti let se totiž dle koordinátorky nezvyšovala spotřební daň z lihu. Za tuto dobu se dle dostupných informací zvedla průměrná mzda o téměř 45 procent, čímž došlo k významnému zvyšování dostupnosti tvrdého alkoholu.
• Oproti tomu se v případě spotřebních daní z cigaret a tabáku průběžně zvyšovalo, nicméně podle resortu nedošlo k navýšení dostatečnému, neboť nemělo toto zvýšení efekt z hlediska naplnění cíle snižování spotřeby tabákových výrobků.

Tyto změny mají dle plánů zvýšit příjmy veřejných rozpočtů a měly by vstoupit v platnost v lednu 2020.
To by znamenalo, že u jedné krabičky cigaret by se cena zvedla asi o 12 korun. Takovou změnou by se pak mělo do státní kasy vybrat deset miliard korun.
kouřící blondýna
Černý trh poroste
Podle některých expertů je výše uvedené plánované zvýšení spotřebních daní zcela extrémní a bezprecedentní. Experti se domnívají, že dojde k totální destabilizaci trhu a nynější skokové zvyšování cen cigaret poroste jednoznačně k nárůstu černého trhu a ke zvýšení legálních nákupů tuzemských rezidentů v okolních zemích, kde mají cenovou hladinu pod úrovní České republiky.
Rizika v takovém zvyšování cen vidí nejen firmy ze zahraničí, ale i firmy, které mají sídlo u nás. Návrhy ministerstva financí si každá firma analyzuje i sama, ale zpravidla jsou výsledkem stejné postoje. Všechny firmy se obávají nárůstu nelegálního obchodu s tabákovými výrobky.