Chci vydat první knihu

Chci vydat první knihu

By 0 Comment 16. 12. 2019

Značná část začínajících autorů mají se svou první knihou veliké plány. Již při psaní si jí představují jako bestseller a hned po dokončení jí chtějí vidět na českých a nejlépe i zahraničních pultech. Leckdy si tak představují jen slávu a výdělek, cesta k němu je ale trnitá.

psaní, tužka

Zakázková nakladatelství

Když máte hotový rukopis, musíte sehnat nakladatele. V dnešní době existuje plno zakázkových nakladatelství, která Vám vytisknou knihu na vlastní přání. Jasnou výhodou je, že si zaplatíte náklady na vydání a pak už nic z prodaných kusů neplatíte. Často se nabízejí balíčky, které obsahují i korekturu, grafiku nebo lehký marketing a distribuci. Pravdou ale je, že taková nakladatelství na klíč Vám vydají úplně vše, aniž by to třeba mělo potencionální úspěch. To Vám ale nezaručí prodej. Navíc platíte především za tisk, abyste knihu mohli vzít do ruky. Ta se ale také musí dostat ke čtenáři a to už vám tahle možnost moc neposkytuje.

Velká nakladatelství a literární agentura

Dostat se pod křídla velkého nakladatelství není vůbec snadné. Pošlete jim úvodní email, posléze rukopis a pak čekáte, jestli přijde odpověď. Je to proto, že redaktoři v největších vydavatelstvích jsou zahlceni možnými budoucími autory a potřebují více času dostat se k Vašemu dílu. Čekání několik měsíců tak nemusí znamenat, že je rukopis špatný. Také tím ale ztrácíte čas, kdy můžete podle zpětné vazby pracovat na nedostatcích. Dobré je proto zkusit oslovit jednu z literárních agentur. Právě ty jsou skvělým řešením pro začínající autory. Tým redaktorů posoudí Vaše dílo, a pokud v něm vidí talent, ujmou se Vás. Kromě vlastní spolupráce, kdy připravujete knihu do tisku, je právě agentura ta, která za Vás obíhá nakladatelství. Má už svoje konexe a vy tak větší šanci, že se dostanete k známému vydavatelství, které Vám pomůže udělat si jméno.

Prvotní autoři

Je úžasný pocit vydat svou první knihu. Bohužel lidé ani kritici o prvotiny velký zájem nemají. I tak nevydávejte cokoliv jen proto, aby už to bylo a mohli jste jít na druhou knihu, u které si Vás lidé více všimnou. Přece na poprvé nevydáte cokoliv.

Ať vydáváte vlastním úsilím nebo nakladatelstvím, začínejte na malém množství kusů. Knihy musíte někde uskladnit a navíc je lepší dotisknout než neprodat.
Kniha a růže

Neposílejte rukopis do všech nakladatelství najednou. Počkejte vždy na odpověď, popřípadě se zkuste připomenout. Nakladatelé se mezi sebou znají a navzájem si řeknou, když pošlete email do všech. Vyberte si nejprve jedno, které se specializuje na Váš žánr a s kterým chcete osobně spolupracovat.

Důležitá je propagace. Mít knížky na prodejně ještě neznamená, že si jich zákazníci všimnou. Platí se nemalé peníze za umístění ve výloze, v pyramidách u vchodu nebo upoutávky „knižní novinka“. Mimo prodejnu můžete mít různé zarámované nebo volné letáčky a dnes i reklamu v televizi. Důležité jsou ale i autorská čtení, autogramiády nebo besedy, které zvýší povědomí nejen o Vaší knize, ale i o Vás samotných.

Nakladatelství uzavírá smlouvu s distributorem. To ale neznamená, že distributor automaticky rozmístí knihy do sítě knihkupectví, ale jen do těch, kteří si je objednali. K tomu Vám pomůže nejen jejich čistý zájem o knihu, ale i popularita nakladatele. Následně pak zájem zákazníků a jejich poptávkách.

Závěrem

Je odvážné tisknout knihu na vlastní riziko. Zakázková nakladatelství Vám zprostředkují tisk, který si zaplatíte, snadno a rychle, jejich propagace a distribuce ale není výhodná. Konkrétně nabízená distribuce převážně spočívá jen v eshopech, smskovém prodeji a popřípadě v některém obchodě. Vy ale potřebujete dostat knihu k lidem do kamenných knihkupectví.

Známá nakladatelství berou spolu s distributorem peníze z prodeje. Máte ale větší šanci k proslavení svého jména a zajištění marketingu. Navíc máte jistotu, že jste potencionální talentovaný autor, protože jinak by Vám knihu nevydali.

Literární agentura nebere velké peníze. Je škoda ji nevyužít, protože udělá velkou část práce za Vás, zvlášť pokud se ještě nevyznáte. Vy pak máte nejen oporu, ale i větší klid na psaní.