3D tisk, vše co se vám bude hodit

3D tisk, vše co se vám bude hodit

By 0 Comment 21. 1. 2022

3D tisk (aditivní výroba) je proces tvorby třídimenzionálních objektů z digitálního souboru, který je vytvářený ze souvislých vrstev materiálu. Počátek této technologie datujeme do druhé poloviny 20. století, takže je to technologie poměrně mladá. Zatímco ještě nedávno se jednalo o technologii, která byla využívána spíše výjimečné, především kvůli vysokým pořizovacím nákladům na tiskárnu, v současné době můžeme na tiskárnu narazit i tam, kde bychom ji rozhodně nečekali. Blíží se doba, kdy budou malé kompaktní tiskárny plastických objektů součástí domácností.

3d tiskárna

A jak to probíhá? Nejprve musíme mít 3D model, ten vytvoříme za pomocí počítače, skeneru nebo digitální kamery a fotogrammetrického softwaru. První varianta za pomoci CAD softwaru je složitější a není vhodná pro všechny. 3D skener je vhodnější ale obsahuje chyby, ty se poté upravují ve stejném programu. Po vytvoření již začíná samotný tisk objektu. Co se velikosti vytištěného objektu týče, tak se mohou tisknout objekty s miniaturními detaily ale třeba i stavby. Můžeme narazit i na „vytisknuté“ domy avšak ještě nejde o běžnou praxi. Tato technologie se začíná využívat i ve zdravotnictví, avšak v současné době má tato technologie ve zdravotnictví ještě poměrně malé využití.

¨lodička

V současné době není problém 3D tisk na zakázku https://3d-tiskni.cz/. A co si třeba lidé nechávají tisknout? V podstatě cokoli, co se nedá koupit běžně a přesto to potřebujeme. Často se nechávají tisknout třeba figurky k deskovým hrám, které se poztrácely, různé zápichy do květináčů a dortů, dekorace ale v současné době je možno vytvořit v podstatě cokoli. Není výjimkou narazit ani na umělecká díla vytisknutá touto technologií. Pokud jste zvědaví, nezbývá vám nic jiného, než si nechat něco vytisknout, abyste na vlastní oči viděli, co technologie dovede.